poradnik przygotowanie do sesji zdjęciowej

Sesja zdjęciowa ze zwierzakiem to nie tylko piękne fotografie, ale przede wszystkim wspólna przygoda. Jeśli znasz już REGULAMIN sesji, to przeczytaj poniższe wskazówki, dzięki którym nasze spotkanie odbędzie się w bezstresowej i przyjemnej atmosferze. To ważne dla obu stron, a przede wszystkim dla modela, który będzie głównym bohaterem tego wydarzenia!;) Wskazówki dotyczą sesji zdjęciowej psiaka, ale z powodzeniem można je potraktować jako porady ogólne w przypadku fotografii zwierząt.

Poznajmy się

1. Poznajmy się!Bardzo ważnym aspektem naszej współpracy będzie wzajemne porozumienie. Aby sesja była udana, musisz opowiedzieć mi o swoim psiaku – co lubi, czego nie, czego się boi, co go interesuje – to bardzo istotne kwestie, które wpływają na zaplanowanie miejsca i przebiegu sesji zdjęciowej. A może Twój pies potrafi robić sztuczki, dzięki którym zdjęcia będą jeszcze bardziej wyjątkowe? Koniecznie powtórzcie je przed sesją ;) Poinformuj mnie proszę, jeżeli psiak bywa lękliwy lub nerwowy, abyśmy mogli wybrać bezpieczne miejsce naszej sesji.

Twoja wizja

2. Twoja wizjaChoć mam wieloletnie doświadczenie w fotografowaniu zwierząt, to będą chciała poznać Twoje oczekiwania związane z efektem sesji zdjęciowej. Dzięki temu ustalimy nad jakimi ujęciami będziemy pracować podczas naszego spotkania. Inaczej zaplanujemy sesję miotu szczeniaków, a inaczej indywidualną sesję w plenerze lub w miastowym zgiełku. I nie martw się, jeśli nie masz ulubionego miejsca, to możesz liczyć w tej kwestii na mnie – jeszcze nigdy nie zabrakło mi pomysłów! ;)

Czas

3. CzasNie spiesz się! Na sesję wybierz dzień, w którym nie masz mocno napiętego grafiku. W ten sposób unikniemy presji czasu, która może negatywnie odbić się na nastawieniu modela. Warto też zarezerwować trochę czasu na małe przerywniki, na przykład krótkie zabawy pomiędzy ujęciami, które pozwolą zrelaksować się psu. Czas trwania sesji podany w pakietach jest orientacyjny - praca ze zwierzakami ma to do siebie, że nigdy nie możemy niczego zaplanować na 100% dlatego nie patrzmy co chwilkę na zegarek i dajmy zwierzakowi czas na oswojenie się z sytuacją;)

Miejsce, pora roku i warunki pogodowe

4. Miejsce, pora roku i warunki pogodoweMiejsce sesji uzależnione jest od jej rodzaju. Jeśli wybierzesz sesję miejską, umówimy się w centrum, gdzie uchwycimy Twojego zwierzaka na tle nowoczesnej architektury lub w zabytkowych, klimatycznych uliczkach. Większość z Was decyduje się na sesję w plenerze – przyroda ma wiele do zaoferowania, a ja chętnie poznam również Wasze propozycje nowych i ciekawych miejscówek. Obu stronom zależy na jak najlepszych warunkach podczas sesji zdjęciowej, dlatego biorąc pod uwagę komfort modeli i wszystkich uczestników, nie umawiamy się na zdjęcia przy dużym upale, trzaskającym mrozie, czy podczas innych skrajnych warunków pogodowych. No chyba, że zaplanujemy sesję w deszczu;) Pamiętając, że niektóre wydarzenia są jedynie sezonowe – jak na przykład kwitnienie lawendy, dynie na polach, czy śnieżne szaleństwa, koniecznie zarezerwuj termin takiej sesji z odpowiednim wyprzedzeniem.

Przygotowanie modela

5. Przygotowanie modelaMoim zadaniem jest jak najlepsze przestawienie na zdjęciach Twojego zwierzaka. Postaraj się zadbać o to, aby w dniu sesji psiak ładnie się prezentował. Pamiętaj, że chociaż programy graficzne służą do korekty i dają spore możliwości, to jednak im lepsze i bliższe ideału wyjdą surowe pliki, tym mniej wymagająca będzie obróbka, a co za tym idzie – krótszy czas oczekiwania na gotowe zdjęcia!:) Usunięcie przebarwień na sierści, trawek, gałązek, czy niechcianych listków, które wplątały się tu i ówdzie podczas sesji w plenerze, nie jest problemem. Psiak nie musi przyjść prosto ze SPA, ale przygotuj go mniej więcej tak, jak chcesz, żeby docelowo wyglądał na zdjęciach, chociaż wiadomo - brudny pies, to szczęśliwy pies.

Co zabrać ze sobą?

6. Co zabrać ze sobą?Motywacja – komu z nas nie jest potrzebna ;) Zachęcam Was do zabrania na sesję wszelkich motywatorów - ulubionych smaczków, zabawek, szarpaka i innych nagród, dzięki którym psiak będzie chętniej współpracował i w efekcie zapamięta nasze spotkanie jako przyjemne doświadczenie.
Woda - bardzo ważne jest, abyś zabrał na nasze spotkanie wodę dla psiaka. Podczas sesji zdjęciowej pojawia się wiele emocji, ruchu i zabawy więc psiak może poczuć się spragniony.
Akcesoria - Warto ubrać psu ładną obrożę oraz wziąć dodatkową cienką smycz - łatwiej usunąć ją ze zdjęcia podczas obróbki graficznej. Jeżeli nie możesz spuszczać psiaka ze smyczy, warto mieć ze sobą długą linkę, która zapewni swobodę ruchu podczas pozowania do zdjęć i zwiększy nam pole do działania.
Cierpliwość - Najważniejsze - nie trać cierpliwości, ja mam jej aż nadmiar i o to nie musisz się martwić;) Często podczas sesji coś, co ćwiczyło się wielokrotnie, nie wychodzi. Czasem to kwestia nowego miejsca, innym razem pogody lub po prostu zwierzęcych humorków. Nie przejmuj się, nie denerwuj i zaufaj mi, w końcu się uda!

regulamin sesji zdjęciowej

Regulamin sesji zdjęciowej stroan pierwsza
Regulamin sesji zdjęciowej stroan druga
Top